PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA NA TERENIE PLACÓWKI W OKRESIE PANDEMII COVID0-19 w SZKOLE PODSTAWOWEJ IM.H.SIENKIEWICZA W LIBIDZY
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 12/2021 dyrektora Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Libidzy
z dnia 04 maja 2021 r.
§ 1
POSTANOWIENIA OGÓLNE
1. Określona Procedura bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczy wszystkich pracowników Szkoły Podstawowej im. H.Sienkiewicza w Libidzy oraz rodziców dzieci uczęszczających do placówki.
2. Procedura określa działania, które zminimalizują możliwość zakażenia, ale mimo wszystkich podjętych środków bezpieczeństwa, nie pozwolą w 100% wyeliminować ryzyka związanego z zakażeniem, dlatego rodzic przyprowadza dziecko do placówki zdrowe, bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji w warunkach domowych.
§ 2
OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI
1. Dyrektor dostosowuje procedury obowiązujące w placówce do wymogów zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa.
2. Zapoznaje rodziców, poprzez zamieszczenie na stronie internetowej szkoły „Procedury bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19” i zobowiązuje do ich przestrzegania .
3. Zapewnia pomieszczenie do izolacji w razie pojawienia się podejrzenia zachorowania dziecka lub pracownika: IZOLATORIUM- gabinet pielęgniarki – I piętro.
4. Zapewnia środki ochrony osobistej dla wszystkich pracowników (rękawiczki, przyłbice, maseczki) oraz środki higieniczne do dezynfekcji rąk i powierzchni.
5. Zapewnia, aby przed wejściem do szkoły, gdzie znajdują się dozowniki automatyczne stale był płyn do dezynfekcji. Kontroluje czy w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych znajdują się mydła oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk.
§ 3
OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW
1.Każdy pracownik szkoły zobowiązany jest do samoobserwacji.
3. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem (duszności, kaszel, gorączka) pozostaje w domu i telefonicznie zawiadamia o tym fakcie dyrektora placówki, a w razie pogarszania się stanu zdrowia dzwoni pod nr 999 lub 112.
4. Bezwzględnie przy każdym wejściu/ wyjściu z palcówki/w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji ( umieszczonej w widocznych miejscach w placówce) i myją ręce zgodnie z instrukcją.
Pracownicy pedagogiczni – nauczyciele, wychowawcy:
1. Wychowawcy przekazują uczniom informacje o wyznaczonych salach lekcyjnych, zasadach korzystania z biblioteki i świetlicy szkolnej.
2.Nauczyciele w klasach I-III organizują przerwy dla swoich uczniów w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 minut.
4.Nauczyciele sprawujący dyżury dbają o to, aby uczniowie nie przemieszczali się bez potrzeby poza wyznaczone strefy przebywania podczas przerw.
5. Zastępstwa nauczyciele odbywają w salach lekcyjnych danych oddziałów.
6.Zajęcia pozalekcyjne odbywają się w salach wyznaczonych do ich przeprowadzania, zgodnie z ustalonym planem
8. Nauczyciele, pracownicy szkoły oraz uczniowie wychodzą na przerwy poruszają się z zachowaniem dystansu społecznego, zakrywania ust i nosa.
9.Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, nauczyciele ograniczają ćwiczenia i gry kontaktowe.
10.Nauczyciele przemieszają się zgodnie z planem zajęć do poszczególnych klas, do których przypisani są uczniowie, za wyjątkiem zajęć informatycznych i wychowania fizycznego
7. Pod nadzorem nauczyciela, uczniowie po każdym wejściu do sal powinni zdezynfekować ręce z zachowaniem zasad określonych przez GIS. We wszystkich salach dyrektor szkoły zapewnia środki do dezynfekcji rąk.
8. Wszyscy nauczyciele zobowiązani są do:
a. wyjaśniania uczniom, jakie zasady obowiązują w szkole i dlaczego zostały wprowadzone. Komunikat przekazują w formie pozytywnej, aby wytworzyć poczucie bezpieczeństwa i odpowiedzialności za swoje zachowanie.
b. instruują, przypominają techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji dla uczniów (umieszczonej w widocznych miejscach w placówce).
c. przypominają i dają przykład, zwracają uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie po wejściu do szkoły, przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie
d. wyjaśniają uczniom posiadanie własnych przyborów i podręczników, które w czasie zajęć znajdują się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce. Uczniowie nie wymieniają się przyborami szkolnymi między sobą ze świeżego powietrza.
e. organizują wyjścia poszczególnych grup na teren boiska szkolnego oraz korzystają z pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i możliwie maksymalnego dystansu pomiędzy nimi. Na boisku mogą przebywać dwie grupy zachowując między sobą dystans i ograniczoną aktywność sprzyjająca bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
Personel niepedagogiczny:
1.Usuwają z sal przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie myć, uprać lub dezynfekować, np. pluszowe zabawki, dywany.
2. Wietrzą regularnie sale, w której organizowane są zajęcia, prze i po zajęciach, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
3. Wykonują codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, sal zajęć, pomieszczeń sanitarno-higienicznych,
4. Regularnie czyszczą z użyciem detergentu lub dezynfekują powierzchnie dotykowe – poręcze, klamki, włączniki światła, dzwonek, uchwyty, poręcze krzeseł i powierzchnie płaskie, w tym blaty stołów w salach i do spożywania posiłków, klawiatury, używane przybory sportowe np. piłki, skakanki, obręcze.
5. Przeprowadzając dezynfekcję przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji, w szczególności czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
6. Zachowują dystans społeczny pomiędzy sobą oraz nauczycielami w każdej przestrzeni szkoły wynoszący min. 1,5 m. Personel obsługi ogranicza kontakt z pracownikami kuchni i administracji oraz uczniami i nauczycielami.
7. Ogranicza przebywanie osób z zewnątrz w placówce do niezbędnego minimum, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (m. in. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk) i w wyznaczonych obszarach.
8. Zobowiązani są do regularnego mycia rąk i dezynfekcji rąk.
9. Dodatkowo czuwa i odpowiada za odizolowanie dziecka, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem .
10. Woźna i sprzątaczka dodatkowo czuwa nad sprzątaniem i dezynfekcją pomieszczeń w przypadku stwierdzenia zakażenia koronawirusem.
§ 4
OBOWIĄZKI RODZICÓW
1. Rodzice zostają zapoznani z procedurami opracowanymi na czas zwiększonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii koronawirusa w szkole, poprzez zamieszczenie ich na stronie internetowej szkoły.
2. Przekazują dyrektorowi lub nauczycielowi informacje o stanie zdrowia dziecka, które są istotne.
3. Nie posyłają do szkoły dziecka, jeżeli w domu przebywa osoba w izolacji w warunkach domowych.
4. Przyprowadzają do szkoły tylko zdrowe dziecko – bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych, katar, podwyższona temperatura .
5. Wyjaśniają dziecku, aby nie zabierało do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
6. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
7. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
8. Bezwzględnie przy każdym wejściu/wyjściu z palcówki odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznych miejscach w placówce i myją ręce zgodnie z instrukcją.
9. Są zobowiązani do odbierania telefonów ze szkoły.
10. W przypadku stwierdzenie u dziecka objawów chorobowych są zobowiązani do natychmiastowego odbioru dziecka ze szkoły.
§ 5
ORGANIZACJA PRACY ŚWIETLICY SZKOLNEJ
1. W świetlicy może przebywać tylu uczniów, aby móc zachować dystans społeczny.
2. Osoby z zewnątrz (w tym także rodzice i opiekunowie) nie wchodzą do świetlicy, pracownik dyżurujący przy wejściu przyprowadza dziecko.
3. Uczniowie klas pierwszych przed rozpoczęciem lekcji przychodzą do świetlicy.
4. Przed rozpoczęciem zajęć lekcyjnych uczniów klas pierwszych odbiera ze świetlicy nauczyciele, którzy realizują z nimi pierwszą lekcję. Po zakończonych lekcjach uczniowie klas pierwszych korzystający ze świetlicy przyprowadzani są do niej przez nauczycieli, którzy odbywają z nimi ostatnią lekcję.
5. Uczniowie przychodzący do świetlicy zgłaszają się do nauczyciela świetlicy, myją dłonie, a następnie pod nadzorem nauczyciela dezynfekują je znajdującym się w pomieszczeniu środkiem do dezynfekcji rąk.
6. Ze znajdującego się w łatwo dostępnym miejscu w świetlicy środka do dezynfekcji rąk uczniowie korzystają też wedle potrzeb pod nadzorem nauczyciela.
7.W miarę możliwości uczniom korzystającym ze świetlicy organizowany jest pobyt na świeżym powietrzu, po powrocie z którego są oni zobowiązani do umycia rąk.
8.Rodzice i opiekunowie zgłaszają pracownikowi dyżurującemu przy wejściu chęć odebrania dziecka ze świetlicy pracownik informuje wychowawcę świetlicy, który zezwala uczniowi na opuszczenie świetlicy i udanie się do szatni.
9. Rodzic ma możliwość pisemnego upoważnienia dziecka do samodzielnego powrotu do domu ze świetlicy.
10. Do świetlicy mogą uczęszczać wyłącznie uczniowie bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie p w izolacji w warunkach domowych.
11. Rodzice i opiekunowie są zobowiązani do aktualizowania na bieżąco swoich numerów telefonów, a w sytuacji, gdy telefoniczny kontakt z nimi bywa utrudniony, do podania telefonów osób trzecich uprawnionych do odbioru dziecka ze świetlicy w sytuacji zauważenia u niego przez pracowników szkoły objawów choroby zakaźnej.
12. Uczniowie zgłoszeni do opieki świetlicowej oraz ich rodzice/prawni opiekunowie zostają zapoznani z regulaminem świetlicy i są zobowiązani do jego przestrzegania.
§ 6
ORGANIZACJA PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
1. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne nie ma możliwości korzystania z kącików dla dzieci, czytelni i stanowisk komputerowych, które są nieczynne do odwołania.
2. Pomieszczenia biblioteczne są wietrzone na bieżąco, nie rzadziej jednak niż co 45 minut.
3. Na bieżąco dezynfekowane są klamki, klawiatury, włączniki światła oraz inne powierzchnie i elementy wyposażenia często używane.
4. W celu umożliwienia przestrzegania wymogu dotyczącego dystansu przestrzennego i zapewnienia bezpiecznej obsługi osób korzystających z biblioteki ogranicza się liczbę odwiedzających, mogących jednocześnie przebywać w bibliotece do 1 osoby.
5. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. do wydania wcześniej zamówionych lub zwrotu wcześniej wypożyczonych książek. Zgodnie z obowiązującymi zasadami należy zachowywać dystans społeczny – nie należy tworzyć skupisk, także w oczekiwaniu na wejście do biblioteki.
6. Po przyjęciu książek od użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
7. Okres kwarantanny przyniesionej książki wynosi 2 dni.
8. Nauczyciel bibliotekarz ustala z dyrektorem szkoły i wychowawcą klasy zasady zwrotu książek i podręczników oraz terminy ich oddania do biblioteki szkolnej.
9. Przyjęte książki zostaną odłożone w wydzielone miejsce. Odizolowane egzemplarze oznaczane są datą zwrotu i wyłączone z wypożyczania do czasu zakończenia kwarantanny trwającej min. 2 dni. Po tym okresie można je włączyć do użytkowania.
10. Po upływie kwarantanny nauczyciele bibliotekarze dokonują oceny stanu technicznego zwróconych podręczników. W sytuacji stwierdzenia zniszczenia rodzic zobowiązany jest do zakupu nowego egzemplarza lub wpłaty na wyznaczone konto, o czym zostanie poinformowany przez e-dziennik.
§ 8
PRZYPROWADZANIE I ODBIERANIA DZIECI DO SZKOŁY
Przyprowadzanie dzieci do szkoły:
1. Do szkoły może uczęszczać wyłącznie uczeń zdrowy, bez objawów chorobowych.
2. Uczniowie przychodzą do szkoły lub są przyprowadzani/odbierani przez osoby zdrowe.
3.Jeżeli w domu przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji nie wolno przyprowadzać ucznia do szkoły.
4. Rodzice i opiekunowie przyprowadzający/odbierający ucznia do/ze szkoły zachowują dystans społeczny wobec pracowników szkoły oraz innych uczniów i ich rodziców wynoszący min. 1,5 m.
5. Bezwzględnie przy każdym wejściu do placówki rodzic i uczeń odkaża ręce płynem do dezynfekcji rąk ( umieszczonym przy wejściu do szkoły) , zakrywa usta i nos.
6. Rodzice mogą wchodzić z dziećmi wyłącznie do przestrzeni wspólnej szkoły, przy wejściu głównym .
Odbieranie dzieci ze szkoły:
1.Rodzic wchodzi do placówki do części wspólnej przy drzwiach wejściowych zakrywając usta i nos, dezynfekuje ręce.
2. Zgłasza fakt odebrania dziecka pracownikowi dyżurującemu przy wejściu, dyżurujący pracownik przyprowadza rodzicowi dziecko do wyjścia .
3.Dzieci z oddziału przedszkolnego są przyprowadzane do sali i odprowadzane do rodziców przez wyznaczonego pracownika szkoły.
§ 9
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU ZAOBSERWOWANIA U UCZNIA LUB PRACOWNIKA SZKOŁY OBJAWÓW CHOROBOWYCH
1. Do szkoły mogą przychodzić jedynie osoby bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy ich domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
2. Pracownicy szkoły zostali poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby zakaźnej powinni pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, a w razie pogarszania się stanu zdrowia zadzwonić pod nr 999 lub 112 i poinformować, że mogą być zakażeni koronawirusem.
3. W miarę możliwości podczas organizowania pracy pracownikom powyżej 60. roku życia lub z istotnymi problemami zdrowotnymi, które zaliczają osobę do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, zastosowane są rozwiązania minimalizujące ryzyko zakażenia.
4. Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, uczeń zostanie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu IZOLATRIUM I PIĘTRO zapewniającym minimum 1,5 metry odległości od innych osób. Pomieszczenie wyposażone jest w środki ochrony osobistej i płyn dezynfekujący. Dostęp do pomieszczenia mają wyłącznie pracownicy szkoły.
5. Odizolowany uczeń pozostawać będzie w miarę możliwości pod opieką pielęgniarki lub wyznaczonego pracownika szkoły .
6. Po każdym użyciu pomieszczenia przez dziecko lub pracownika szkoły, u którego podejrzewano wystąpienie objawów choroby COVID-19, pomieszczenie zostanie zdezynfekowane przez personel sprzątający przy zastosowaniu wszelkich środków ochrony osobistej.
7. Rodzice/opiekunowie ucznia zostaną niezwłocznie telefonicznie poinformowani o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (max.30 minut).
8. W przypadku odbioru przez rodziców lub opiekunów prawnych odizolowanego uprzednio dziecka należy upewnić się, że nie będzie miało ono kontaktu z innymi dziećmi, pracownikami szkoły lub osobami trzecimi znajdującymi się na terenie szkoły.
9. W nagłych przypadkach, w razie złego stanu zdrowia dziecka, nauczyciel sprawujący opiekę nad dzieckiem powinien niezwłocznie powiadomić telefonicznie o tym fakcie sekretariat lub dyrektora. Po dziecko przyjdzie do sali wyznaczony pracownik . Dalsze postępowanie z uczniem przebiega zgodnie z wytycznymi MEN, MZ, GIS.
10. Pracownik podejrzewający u siebie wystąpienie objawów choroby COVID-19 powinien niezwłocznie udać się do IZOLATORIUM, informując jednocześnie o tym dyrektora szkoły. Jeżeli objawy chorobowe wystąpiły u nauczyciela, przed udaniem się do izolatki, powinien zadbać o zapewnienie niezbędnej opieki uczniom.
11. O wystąpieniu objawów chorobowych powiadomiona zostanie właściwa stacja sanitarno-epidemiologiczna, w celu ustalenia dalszego postępowania.
12. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów infekcji dróg oddechowych powinien on skontaktować się telefonicznie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.
13. Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie poddany zostanie gruntownemu sprzątaniu oraz zdezynfekowane zostaną powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.). W szkole zostaną zastosowane zalecenia wydane przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
14. W przypadku potwierdzonego zakażenia koronawirusem na terenie szkoły stosowane będą zalecenia państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, w tym ustalona będzie lista osób przebywających w tym samym czasie w częściach budynku szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zastosowane zostaną zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, odnoszące się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
15. W przypadku wszelkich wątpliwości dyrektor szkoły będzie się zwracał do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę.
§ 10
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Procedury bezpieczeństwa wchodzą w życie z podpisania.
2. Procedury obowiązują do odwołania.